На головну
Про село Історія Гостьова Фото Повідомлення


Толока в Медведівці більше...

Вертеп 2011рік більше...

23 липня відбулася екскурсія в Гошівський монастир більше...

Вручення форми футбольні команді с.Чесники більше...

За кошти проекту на базі сільської бібліотеки буде створено інформаційний центр. більше...

Енергозберігаючі заходи в Чесниківській ЗОШ 1-2 ступенів ІІ-етап більше...

Історико-краєзнавчий нарис “Чесники — давнє село Опільського краю“ / Роман Коритко і Денис Белей/
 Біла алея /Мар'яна Яворська/
 Поезії /Мар'яна Яворська/

Чесники — давнє село Опільського краю
Чесники — давнє село Опільського краю
Роман Коритко, Денис Белей
 

ст.102-103

рефератів співав хор, діти читали декламації, відбувалися інсценізації літературних творів. У примітці зафіксовано, що читальні немає в Пукові, бо її заборонила влада і в Гоноратівці. Там усе завмерло...
Тепер подамо інформацію про звіт читальняного виділу Чесник, який було складено після зборів, що відбулися 9 січня 1936 р. На той час у селі було 270 дворів, з них 263 належали українцям, 2 — полякам і 5 — євреям. Сільська "Просвіта" нараховувала 250 членів, 187 чоловіків і 63 жінки. До складу виділу входили:
Михайло Олексишин — голова, 38
Теодор Слободян — заступник, 38
Михайло Гривнак — секретар, 32
Василь Гривнак — скарбник, 29
Дмитро Онуфрик — бібліотекар, 24
Степан Росоловський — господар, 32
Степан Ястріб — член виділу, 29
Платон Владика — І заступник, 40
Олекса Мрозіцький — II заступник, 36
До ревізійної чи, як записано у звіті, провірочної комісії входили:
Степан Шеремета, 37
Остап Віткович, 32
Михайло Сухоребський, 37
Традиційно для останніх років названо імена поважних громадян села: Микола Віткович, Микола Мандзій, Петро Цимбалістий, Михайло Ястріб, син Івана.
Продовжував працювати самостійний гурток, його керівником став Василь Гривнак. З відчитами виступали керівники повітової філії "Просвіта" — голова Григорій Дмитрів і член виділу Микола Петрів. Уперше згадується, що в селі є костел. Також подано прізвище місцевого священика о. Євгена Вітошинського.
У 1930 р. кружок "Рідної школи" у Чесниках  налічував 49 членів, у тому числі було дві жінки. Принагідно повідомимо про старшину кружка: голова — о. Євген Вітошинський, заступник — Михайло Онищук, скарбник — Михайло Владика, секретар — Микола Ромах, член — Євстахій Онищук. Заступниками старшин було обрано:
Степана Камінського, Михайла Джогу, Настю Шеремету. Члени ревізійної комісії: Михайло Кордунський, син Федя, Михайло Росоловський, син Якима і Степан Васьків. Делегатом на філіяльні збори обрали управителя школи Миколу Ромаха.
З початку 30-их років "Рідна школа" в Рогатині відкрила п`ятий, шостий і сьомий класи, до яких записалося багато учнів з навколишніх сіл, у тому числі з Чесник.
У 1933 р. сільська управа "Рідної школи" організувала на літо дитячий садок, який діяв з 1 червня до 1 серпня. У ньому виховувалося 36 дітей, під кінець залишилося 24. Провідницею садка була Марія Кечок.
У 1933—1934 рр. кількість членів "Рідної школи" у Чесниках зросла до 70 осіб. Збереглися звідомлення про діяльність товариства у 1935—1936 роки. Членів товариства було 82, у тому числі 40 жінок.
Цікаво, що є інформація про доріст, себто хлопців і дівчат до 18 р. Хлопців було 16, дівчат — 10. Гурток працював у винайманій хаті, передплачував часописи: "Рідна Школа", "Шлях молоді", "Батьківщина". Улітку діяв дитячий садок, його провідницею була М. Качанівська. До складу виділу належали: голова — о. Михайло Блозовський, заступ¬ник — Микола Кордунський, члени — Адам Яновський, Степан Шеремета, Михайло Шеремета, син Петра, Євдокія Найда, Стефа Пилипів, заступники - Михайло Шеремета (Білоусів), Марія Кечок, Катерина Владика. До складу контрольної комісії ввійшли: Михайло Кордунський, син Федя, Михайло Сухоребський, Михайло Онищук.
Активними членами гуртка "Рідна школа" у 30-их роках були: Г`ривнак Ганна, Яновський Адам, Сухоребський Василь Михайлович, Росоловський Дмитро Петрович, Сухоребський Володимир Михайлович, Петришин Михайло, Кухар Михайло, Лінкевич Євген, Лінкевич Ольга Степанівна, Олексишин Марія, Кобців Аіда, Гривнак Михайлина Семенівна, Карчевич Євгенія Іванівна, Гривнак Михайло, Гривнак Михайлина, Гривнак Богдан Семенович, Камінський Ярослав. Камінський Василь, Росоловський Роман, Росоловс`ька Анна, Малиновський Густав, Паньків Ірина Петрівна, Гривнак Мирослава Євстахіївна, Гривнак Ксенія Ільківна, Маланчук Ольга, Маланчук Ярослав.