На головну
Про село Історія Гостьова Фото Повідомлення


Толока в Медведівці більше...

Вертеп 2011рік більше...

23 липня відбулася екскурсія в Гошівський монастир більше...

Вручення форми футбольні команді с.Чесники більше...

За кошти проекту на базі сільської бібліотеки буде створено інформаційний центр. більше...

Енергозберігаючі заходи в Чесниківській ЗОШ 1-2 ступенів ІІ-етап більше...

Історико-краєзнавчий нарис “Чесники — давнє село Опільського краю“ / Роман Коритко і Денис Белей/
 Біла алея /Мар'яна Яворська/
 Поезії /Мар'яна Яворська/

Чесники — давнє село Опільського краю
Чесники — давнє село Опільського краю
Роман Коритко, Денис Белей
 

ст.56-55


безсмертні сторінки до літопису українського патріотизму в боях на вершині карпатської гори Маківка, під Завалом та Семиківцями за гору Лисоню, що за Бережанами. Гора Лисоня, де 18 вересня 1994 р. відкрито меморіальний пам`ятник на честь героїв-стрільців, стала українською меккою невичерпного джерела удухотворення національної величі та пізнання своєї історії і патріотичного духу. Українські Січові Стрільці — гордість і честь кожного галицького села чи міста. Ми нащадки маємо відшукати і відновити все, що пов`язано з їх героїзмом, що свідчить про їх безсмертя. З села Чесник у Січових Стрільцях, як встановлено, служило 18 юнаків. З перших днів безпосередньо до легіону Українських Січових Стрільців було зачислено шестеро чесниківчан. Духівником Булавного відділу став сотник о. Микола їжак.
У першій сотні, якою командував отаман Григорій Коссак, служив Степан Сенів, 1896 р. н., у другій сотні поручника Романа Сушка — Михайло Гривнак, 1894 р. н., Степан Камінський, 1892 р. н. і Петро Язловецький, 1896 р. н. Згодом до українського війська зголосилися:
Васьків Михайло Степанович  
Парута Олекса Іванович
Владика Василь Прокопович  
 Парута Михайло
Білобривка Степан Іванович 
   Паньків Петро Матвійович
Віткович Микола Панькович   
Росоловський Степан Григорович
Гривнак Степан
Шеремета Степан Григорович
Гривнак Олекса Федорович    
Шеремета Федір
Кордунський Степан
Шеремета Степан Олексійович
Паньків Іван Матвійович
Степан Гривнак народився в 1892 р., Олекса Гривнак — у 1895 р., а Петро Язловецький — 1896 р. Дати народження інших Січових Стрільців з Чесник уточнити не вдалося. Також невідомо, як називалися батьки окремих стрільців. Четверо чесниківчан стали старшинами — о. Микола їжак дослужився до сотника, Степан Білобривка одягнув форму четаря, а Олекса Парута і Василь Владика — хорунжого. Про окремих усусів знаємо трохи більше, про інших менше. Тож розповімо читачам те, що вдалося встановити з їх життя...
Розпочнемо з Степана Білобривки. Як розповідали старожили села, його мама, коли він служив в усусусах, кожного дня вранці

 
і ввечері виходила на вулицю і, дивлячись удалину, промовляла сама до себе: "Чому ти, цісарю, не відпускаєш так довго мого сина? Хіба ти не знаєш, як нетерпеливо я чекаю на нього?" Син у неї був один, і вона бідолашна не дочекалася його: Степан Білобривка загинув на кривавих полях війни.
Величною постатю в Леґіоні Січових Стрільців, а відтак в Українській Галицькій Армії був священик о. Микола Їжак, військовий полковий капелан, сотник. Зголосившись до українського війська, він належав до Булавного відділу, яким командував під¬полковник Антін Варивода. У цьому відділі служило чимало справжніх героїв, зокрема хорунжий Теодор Черник, підхорунжий Лев Лепкий. Із земляків о. Миколи їжака числився стрілець Корнель Дзедзик, син управителя школи у Черчі.
Народився о. Микола їжак у 1887 р. у селі Чесники в родині високосвідомих селян. Його мати Анна їжак, а батько Іван Їжак, за фахом коваль, деякий час був писарем при війтові Степану Сухо-ребському. Він також дякував у церкві Вознесення Господнього. Очевидно, це й вплинуло на його сина, він вирішив обрати життєву стежку служіння Богові, святій церкві і людям. Після закінчення місцевої школи, М. Їжак поступив до Бережанської гімназії, в якій до кінця сформувався його світогляд. У той час у гімназії діяв таємний гурток "Молода Україна", до якого належав гімназист Микола їжак. Разом з ним членами гуртка були: Левко Лепкий, з яким у часи Першої світової війни, вони разом служили в Булавному відділі легіону УСС, Григорій Сказків, майбутній священик Добринова, Петро Смик майбутній священик Жовчева, земляк Роман Любінецький, що згодом став знаменитим оперним співаком, Іван Ратич, майбутній свщеник Черча (хрестив Романа Коритка), Степан Масляк, письменник і багато інших, які згодом прославлять Україну.
Після закінчення Бережанської гімназії Микола їжак поступив до Львівської духовної семінарії. Приїжджаючи в село, проводив з молоддю виховну роботу, заснував товариство "Сокіл", яке мало свій малиновий прапор з зображеннями: на одній стороні — знак галицького Лева, на другій — тризуба. Зберігався прапор у церкві. Прилучався до життя сільського осередку "Просвіта", готував у