На головну
Про село Історія Гостьова Фото Повідомлення


Толока в Медведівці більше...

Вертеп 2011рік більше...

23 липня відбулася екскурсія в Гошівський монастир більше...

Вручення форми футбольні команді с.Чесники більше...

За кошти проекту на базі сільської бібліотеки буде створено інформаційний центр. більше...

Енергозберігаючі заходи в Чесниківській ЗОШ 1-2 ступенів ІІ-етап більше...

Історико-краєзнавчий нарис “Чесники — давнє село Опільського краю“ / Роман Коритко і Денис Белей/
 Біла алея /Мар'яна Яворська/
 Поезії /Мар'яна Яворська/

Чесники — давнє село Опільського краю
Чесники — давнє село Опільського краю
Роман Коритко, Денис Белей
 

ст. 44-45

Хоч читальня "Просвіти" у Месниках постала у 1901 р., окремі мешканці села до членів товариства записалися на кілька років раніше. Приміром Іван їжак уже в 1897 р. обирався до управи філійного виділу у Рогатині, був заступником виділового. У фондах Товариства "Просвіти" Львівського історичного архіву за 1900 р. є великий список чесниківчан, які вчасно не отримали замовлених зі Львова книжок. Усі вони іменуються членами "Просвіти": Онуфрій Шеремета, о. Микола Любінецький, Яків Паньків, Стефан Дяків, Гаврило Наконечний, Мартин Парута, Яків Росоловський, Іван Росоловський, Іван їжак, Сень Онищук, Іван Петрів, Севастіян їжак, Іван Шеремета (Якимів), Войтих Щепенчук, Максим Гривнак, Григорій Білобровка, Євдокія Камінська, Анастасія Томаєр. Також зустрічаюся прізвища Гаврила Наконечного, Іллі Кордунського. У 1897 р. до "Просвіти" вступила перша з Чесник жінка — Юлія Шеремета (Якимів).
11 квітня 1901 р. до Головного Виділу "Просвіти" у Львові звернувся парох Чесник о. Микола Любінецький. Лист крім нього, підписав Войтко Щепаньчук, що іменувався секретарем. Подамо повністю його зміст із збереженням тодішнього правопису: "Світлий Виділе! На дни 7 квітня 1901 відбулися загальні збори на отворення читальні, на котрі виділ філії "Просвіти" в Рогатині прислав свого делегата, поважного Д-ра Андроніка Могильницького, адвоката Рогатина. Збори відбулися о годині 4-й з полудня, на котрі також і сусідні читальні прислали своїх відпоручників. По відкриттю зборів місцевим парохом ВЧ. о. Николаєм Любінецьким і краснорічівій бесіді Вповноваженого Д-ра Андроніка Могильницького і других, приступили збори до вибору членів Виділу, котрий і зараз уконститувався в той спосіб, що на голову вибрано ВЧ. Николая Любінецького, пароха місцевого, на заступника голови Чесного Якова Паруту, господаря і начальника громади, на секретаря Войтіха Щепаньчука, господаря, на скарбника Ч. Стефана Дяківа, місцевого кравця, на бібліотекаря Ч. Івана Петріва. На заступників виділу вибрано Ч. Ч. господарів: Івана Шеремету і Ілька Шеремету. О доконанім виборі виділу і о уконституваню такого ж маю честь нижче підписаний виділ, Світлий Виділ Центральний повідомити. Маю честь на сім місці зложити Світлому Виділові щиру подяку за даровані нашій читальні
44
 
книжечки і за слова заохоти до праці для народного добра і просвіти. Зараз упрошаємо Світлий Виділ зволити ласкаво прийняти нашу читальню в члени Товариства "Просвіта". Наші збори загальні рішили, щоби для читальні зарезервувати часопис "Свободу", газету господарську Василя Кароля. Проте пересилаємо на адресу Світлого Товариства "Просвіта" 11 кор.50 сот. рівночасно з сим письмом. За прислані друки 4.80 корон, 100 штук членських грамот і на печатку каучукову заплатила читальня "Просвіта" в Чесниках 8.70 кор. Разом з попередньою сумою 25 корон".
Такі перші організаційні кроки просвітянського осередку у Чесниках, який і на початку XX ст. і між двома світовими війнами зіграв неоціниму ролю у духовному відродженні жителів села, у піднесені їх національної свідомості, вихованню українського патріотизму. Про все те мова піде трохи згодом, а поки що сповістимо про так зване Справозданє, себто звіт, читальні села від 30 січня 1902 р. Під названими скупими цифрами І і лаконічними записами криється велика річна праця виділу просвітян¬ського осередку у Чесниках. Подано інформацію про кількість членів "Просвіти". їх було — 81, чоловіків — 69, жінок — 3, парубків — 8, дівчат — 1. З них 51 особа вміла читати і писати, ЗО були неграмотні. На той час бібліотека при читальні мала 85 книжок, за рік їх позичало 40 чол. Найбільшим попитом серед читачів користувався "Кобзар", "Історія України-Руси". Читальня передплачувала часопис "Свободу". Повідомлялося також, що читальня немає власної домівки, винаймає хату, люди старшого віку відвідують її рідше. З того звіту дізнаємося, що 12 грудня 1901 р. в селі відкрито крамницю з загальним капіталом 200 корон. Крамницю тимчасово помістили в читальні.
З переписки голови повітової філії о. И. Яворського з Головним виділом "Просвіти" у Львові знаходимо чимало прізвищ чесниківчан, які були членами сільського осередку. їх прізвища виникають через різні тра- функи — книжки, грошову вкладку, вступ до товариства "Просвіти". Узагаль¬ нивши їх, можемо назвати деяких тодішніх членів "Просвіти" у Чесниках:
о. Микола Любінецький       
Сень Онищук
Онуфрій Шеремета   
Іван Петрів
Яків Паньків  
Севастіян Їжак
Стефан Дяків
Іван Шеремета (Якимів)