На головну
Про село Історія Гостьова Фото Повідомлення


Толока в Медведівці більше...

Вертеп 2011рік більше...

23 липня відбулася екскурсія в Гошівський монастир більше...

Вручення форми футбольні команді с.Чесники більше...

За кошти проекту на базі сільської бібліотеки буде створено інформаційний центр. більше...

Енергозберігаючі заходи в Чесниківській ЗОШ 1-2 ступенів ІІ-етап більше...

Історико-краєзнавчий нарис “Чесники — давнє село Опільського краю“ / Роман Коритко і Денис Белей/
 Біла алея /Мар'яна Яворська/
 Поезії /Мар'яна Яворська/

Чесники — давнє село Опільського краю
Чесники — давнє село Опільського краю
Роман Коритко, Денис Белей
 

ст. 40-41

На жаль, чогось розлогого про школу тих часів розповісти не можемо. У народі школу називали дяківною, вчителями були дяки. Учні навчалися азбуки, трохи арифметики, церковного співу. За підручники служили Біблія і Псалтир. Про діяльність парохіяльної школи у Месниках знаходимо згадку за 1858 р.
У 1869 р. австрійський цісар реформував парохіяльні школи у державні, згідно з яким діти віком від 6 до 14 років повинні були вчитися у школі. Таким чином у Месниках повстала однокласна школа, в якій вивчали рідну та німецьку мови, арифметику, малювання, учнів знайомили з історією та географією. Але основним навчальним предметом був Закон Божий. Можемо назвати імена деяких учителів. Так, у 1874 р. у Месниках учителював Еліяш Сверида, у школі навчалося 63 учні. У 1879 р. учителем був Іван Яновський. У 1895 р. школа залишалася однокласною, у ній учителював Базилій (Василь) Левицький. А в 1901 р. дітей навчали Лукаш Гайдучек і Марія Зобків. Двокласною Чесниківська школа стала в 1903 р. Це трапилося 6 лютого 1903 р., коли Крайова шкільна рада прийняла постанову про перетворення Чесниківської однокласної школи у двокласну. З цього приводу процитуємо витяг з рішення Крайової шкільної ради: "Виконуючи звіт (донесення) з дня 6 лютого 1903 р. Крайова шкільна рада постановила перетворити однокласну школу у двокласну в Месниках. Львів, 22 березня 1903 р." Забігаючи наперед, сповістимо, що такий тип школи практично проіснував аж до 1939 р.
Таким чином у 1903 р. Чесниківська школа стала двокласною. У ній появилися нові учителі і, перши за все, Микола Ромах, 1872 року народження, з іменем якого в селі буде пов`язано не лише розвиток шкільництва, але й національно-духовне відродження, діяльність різних громадських товариств. Приміром, у 1911 р. він входив-до викладового складу повітового комітету "Сільського господаря", виступав з лекціями не лише в Чесниках, але й у сусідніх селах. До Чесниківської школи Миколи Ромах прийшов 1 вересня 1902 р. і став її управителем. Очевидно в тому, що школа через рік перетворилася у двокласну — його заслуга. Разом з ним працювала також учителька Антоніна Бутковська, яка народилася в 1883 р. Вони обоє багато років вірою і правдою служили Чесниківській школі.
Маємо цікаву інформацію у Шематизмі за 1909 р. І не лише про школу, але й про кількість населення, плебанію, Товариство "Просвіта". На той час у селі проживало 1353 чол., у тому числі — 35 латинян, 6 протестантів і 55 євреїв. У Гоноратівці більшість населення складали поляки, із загальної кількості їх було 119 і ще 14 євреїв, у Лопушні відповідно із 174 душ — 112 поляків і 10 євреїв. Таким чином у трьох поселеннях мешкало 1527 чол.
Школа у Чесниках продовжувала бути двокласною, в ній навчалося 202 дітей. Викладання в школі проводилося українською мовою. Водночас діяла однокласна школа у Лопушині з польською мовою навчання. Школу було відкрито в 1905 р. У тій школі навчалося лише четверо українців. У Гоноратівці поки що школи не було, але вона ось-ось повинна була відкритися.
На той час у Чесниках читальня "Просвіта" мала 96 членів, почав свою працю склеп і церковна каса. Церква у своєму користуванні мала один морґ городу, 65 морґів поля, два з половиною морги сіножаті. Дохід з поля становив 194 корони і 20 сотиків. Плебанія мурована, з 1864 р., у 1902 р. капітально зремонтована. Староство, суд, уряд і телефонна станція діяли в Рогатині, а залізнична станція у Пукові на відстані 3 км.
Продовжимо розмову про Чесниківську парохію. З Шематизмів відомо, що в 1900 р. крім матірної церкви, до неї належало ще дві дочерні — у Гоноратівці і в Лопушній, в яких разом налічувалося 1294 парафіян.
Порівняно успішно продовжувала розвиватися у Чесниках двокласна школа. Збереглася інформація, що напередодні Першої світової війни у ній уже працювало троє вчителів: Микола Ромах, Антоніна Будковська, Анастасія Потиліцька. Кількома роками раніше вчителював ще Андрій Вовк. На той час відкрила свої двері школа в Гоноратівці з польською мовою навчання.
Ще з початком XX ст. сільська громада задумала збудувати у Чесниках новий Божий храм. Проект виготовили архітектори батько й син Василь та Євген Нагірні і вже в 1906 р. розпочато будівництво церкви. Воно тривало до 1914 р., хоч двома роками раніше церкву було освячено. Конкретніше про будівництво нового Божого храму