На головну
Про село Історія Гостьова Фото Повідомлення


Толока в Медведівці більше...

Вертеп 2011рік більше...

23 липня відбулася екскурсія в Гошівський монастир більше...

Вручення форми футбольні команді с.Чесники більше...

За кошти проекту на базі сільської бібліотеки буде створено інформаційний центр. більше...

Енергозберігаючі заходи в Чесниківській ЗОШ 1-2 ступенів ІІ-етап більше...

Історико-краєзнавчий нарис “Чесники — давнє село Опільського краю“ / Роман Коритко і Денис Белей/
 Біла алея /Мар'яна Яворська/
 Поезії /Мар'яна Яворська/

Чесники — давнє село Опільського краю
Чесники — давнє село Опільського краю
Роман Коритко, Денис Белей
 

ст. 4-5

найстаріших сіл не тільки Рогатинщини, але й усьго Опільського краю. Чесники не лише найдавніше, але чи ненайчарівніше село на Рогатинських теренах. Його оселі начебто притаїлися в живописній, оточеній з усіх боків згористими горбами, уголовині. Тільки два сільські Божі храми — церква святого Вознесення і церква святого Архангела Михаїла височіють над Чесниками і постійно шлють їм своє Господнє
благословення.

Найближчі сусіди Чесник — села Пуків, Жовчів, Данильче, Добринів і хутір Гоноратівка, що донедавна входив до спільної чесниківської парафії і сільської управи. Чесники хоч й розкинулися у глибокій низовині, але до міжобласної траси Рогатин-Бережани рукою подати. Та й відстань до обох міст не надто далека: до районного центру Рогатина близько дев`яти кілометрів, до Бережан — майже втричі більше. Дуже важливо, що й до залізничної станції у селі Пукові — два чи два з половиною кілометри.

Про розташування Чесник знаходимо запис у Словнику географічному Королівства Польського й інших країв слов`янських. Дослівно у словнику сказано так: "Чесники, село Рогатинського повіту, лежить над потоком без назви, неподалік гостинця крайового бережансько-рогатинського напрямку, в мальовничій околиці в Бережанських горах". Таким чином Словник географічний навколишні чесне-ківські горби відносить до Бережанських гір. Назва дещо штучна, хоч сільське, покраяне потічком пониззя, справді обрамляють овальною дугою горби, окремі з них покриті лісовими деревами, що на віддалі придає Чесникам ще більшої пишності, затишку і краси, тому й милує людський зір.

Щодо природних умов і географічного розміщення Чесник, то село за словами дослідника, науковця і краєзнавця Івана Гуньовського, який багато років пропрацював на Рогатинщині, лежить у південно-західній околиці Руської (Східно-Європейської) платформи у межах тієї частини Волино-Подільської плити, де вона стикається з Львівською мульдою та зовнішною зоною Передкарпатського прогину. Кристалічний фундамент платформи у цьому регіоні нахилений з північного сходу на південний захід, від чого залежить якість ґрунту. Чесниківські землі не дуже родючі, про що скажемо трохи згодом, а поки що зупинимося на причинах такого явища. Околичний рельєф села дуже горбистий, зі стрімкими узбіччями, що пов`язане з його геологічною історією, яка призвела до мозаїчного нагромадження осадових утворень, зумовивши тектонічну активність напластувань.

Властива Чесникам природна рослинність збереглася у лісі, на пасовищах, чагарниках. Власне на лінії Ченики-Пуків розпочинаються суцільні лісові масиви, які тягнуться далі на північ. Клімат села мало чим відрізняється від загального районового, хіба у його долині дують слабші вітри. Клімат помірний, перехідний від морського до континентального. Середня температура січня — -4-5°, липня — +17+18°, — влітку і взимку випадає досить дощових та снігових опадів.

Село Чесники на Рогатинщині вважається найдавнішим, бо перша про нього письмова документальна згадка припадає на 1368 рік. Отже, селові недавно минуло 635 років, що урочисто було відзначено його мешканцями і гістьми з багатьох міст і навколишніх сіл. Про першу письмову згадку Чесник розшукав в архівних матеріалах львівський науковець-краєзнавець Петро Сіреджук і тепер про це стверджує у багатьох своїх дослідницьких публікаціях. Але вперше про це заявив ще у 1984 р., в надрукованій у журналі "Жовтень" (ч. 2) статті під назвою "Коли і як заселяли Прикарпаття". Водночас подав джерело своєї знахідки.

Безперечно, це тільки перша документальна згадка про існування села, але не дата його заснування. Село Чесники, як населений пункт набагато старше і давніше, можливо, що й на цілий десяток століть. На таке припущення наводять випадкові архелогічні знахідки на території села. Побутує думка, що людське поселення у цій місцевості і виникло приблизно в II—III ст. після народження Христа. Про це зокрема свідчать уламки глиняного посуду, які виявлено під час будівництва фундаменту під нову школу в 1961 р. У ті давні часи на території сучасного Опільського краю жили землеробсько-скотарські племена дакійського походження, які залишили по собі пам`ятки липицької культури. Вони були виявлені біля села Липиці Верхньої зовсім недалеко. Вичерпну відповідь на таку здогадку можуть дати тільки серйозні архелогічні розкопки, які, на жаль, у Чесниках ніколи не проводилися.